!!!OTWORZYLIŚMY REKRUTACJĘ!!!
Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego działu >>Rekrutacji<< !
Aktualnie rekrutujemy na stanowiska
- Uploader

Recenzja “Kageki Shoujo!!”

„Kageki Shoujo!!” to 13-odcinkowy dramat wyprodukowany latem 2021 przez studio Pine Jam.  Opowiada o życiu osób z elitarnej szkoły, o ich codziennych zmaganiach i lekcjach. Szansa jedna na milion – wielki świat czeka otwarty na kilka wybranych, wybitnych uczennic. Jak sobie poradzą?

„Opera Czerwonego Kwiatu” to damska uczelnia w Japonii. Każdy kto się nią interesuje dobrze wie, że ciężej dostać się tam niż na słynny Uniwersytet Tokijski. Osoby, którym uda się to osiągnąć, muszą dawać z siebie wszystko. Dziewczęta, które aspirują o dostanie się tam, najczęściej już od najmłodszych lat ćwiczą śpiew, aktorstwo lub taniec… lub wszystko naraz. Część z nich nie do końca jest z tego zadowolona. Dają z siebie wszystko nie do końca to lubiąc, po prostu odczuwają presję i jakby obowiązek pójścia tam, skoro ich mamy i babcie również brały w tym udział.

Historia głównie skupia się na uczennicach z pierwszego roku. Różnica między nimi oraz starszymi klasami często jest bardzo duża, a mimo to potrafią się dogadać. W pierwszych dniach starsze dziewczęta pomagały tym młodszym, uczyły ich porządku i panujących w szkole zasad.

Za minus uważam to, że akcja w dużej mierze przedstawia próby i ćwiczenia dziewcząt do nadchodzących festiwali czy przedstawień. Nie jest to niezwykle emocjonujące, dlatego część odcinków może wydać się nudna i monotonna, no chyba że ktoś okaże się ogromnym fanem tego typu treści.

Dość młody wiek jak na dorosłość

Produkcja ukazuje poważne problemy, które muszą pokonywać młode dziewczyny. W szkole, o której tak marzyły, nauczenie się czegoś i sprostanie swoim i cudzym oczekiwaniom jest ciężkim zadaniem. Przeszłość większości z nich również nie była kolorowa. Każdego dnia radzą sobie z traumami, bólem i tęsknotą, mimo swojego bardzo młodego wieku. Podziwiam to, że są w stanie dawać z siebie wszystko i spełniać swoje marzenia.

Bohaterowie

Jedna z głównych bohaterek, Ai Narata, szczerze mówiąc, z początku mnie irytowała. Jednak niemalże wszyscy bohaterowie ją lubili. Ja odbierałam jej zachowanie jako wywyższanie się tylko dlatego, że była popularna. Kolejne odcinki jednak pokazały, że bardzo się myliłam. Jej zachowanie ma podłoże w psychice, ze względu na przeszłość. To jedna z wielu spraw która pokazuje, że łatwo nam oceniać, nie znając drugiego człowieka.

Jeśli chodzi o kolejną dziewczynę, o imieniu Sarasa Watanabe, to ją traktowałam zupełnie odwrotnie niż bohaterowie w produkcji. Od razu mi się spodobała i ją polubiłam, a jednak o względy innych dziewczyn musiała się trochę postarać. Zdecydowanie wyróżnia się w tłumie, przede wszystkim za swój wygląd – wysoki wzrost i roztrzepane włosy. Dodatkowo zawsze była rozkojarzona i głośna, co w szkole było uważane za wadę. Ja jednak zawsze postrzegałam ją jako kogoś pozytywnego i przyjacielskiego, nie irytującego.

Reszta bohaterów również jest godna uwagi. Zaczynając od dziewczyn ze szkoły, to przede wszystkim każda różni się od siebie, jednak łączy je jeden cel – uzyskanie sławy dzięki talentowi i ciężkiej pracy. Wydaje się, że rywalizacja musi być tam jednym z największych problemów? Nic bardziej mylnego! Wsparcie i pomoc wobec siebie jest tak naprawdę ukazywana codziennie. Wspólne próby i ćwiczenia dziewczyn sprawiają, że tworzą się między nimi więzi. Wspólnie pracują dla dobra każdej z osobna.

 

 

„Wyjątkowi” i „wykwalifikowani” nauczyciele

Nauczyciele pracujący w tej szkole mają w sobie wiele przeciwieństw i zajęcia prowadzą na swój własny, indywidualny sposób. Nie do końca jest to dobre – część z nich krzywdzi uczennice. Chcąc „przygotować je do prawdziwego życia” w rzeczywistości je poniżają. Każde wyzwisko i zaczepka  może bardzo odbić się na psychice tak młodych osób… nawet już to robi! Są dorosłymi ludźmi, a zachowują się, jakby o tym nie myśleli. Niestety, nie każda, nawet „wykwalifikowana” osoba nadaje się do pracy z młodzieżą i właśnie tamtejsi pracownicy szkoły są na to dowodem.

 

 

Manga

Już na początku muszę Was zmartwić i oznajmić, że manga niestety w Polsce wydawana nie jest i na ten moment nie ma informacji, by miało to ulec zmianie. Wiadomo jednak, że jest wiele sklepów, które oferuje tę mangę w innej wersji językowej. Jeśli ktoś zastanawia się nad taki zakupem, to tutaj po krótce ją opiszę, by lekko Was z nią zapoznać.

 Autorem mangi jest Kumiko Saiki. Seria składa się z 11 tomów, których wydawanie w Japonii zostało już zakończone. Trwało to od 5 listopada 2015 do 5 lipca 2021. W angielskiej wersji 6 lipca 2021 ukazał się dopiero pierwszy tom, a niedługo ma być premiera tomu 3 – dokładniej to 14 grudnia.

Podsumowanie

„Kageki Shoujo” to jedna z tych produkcji, których oglądanie może lekko zasmucić. Problemy młodych osób często zostają zbagatelizowane, a ten serial pokazuje, że wbrew pozorom są one poważne. Ogromnym plusem jest tu jeszcze piękna kreska i muzyka. Opening i ending zachęcają do oglądania, bo są idealnie dopasowane do serii. Takie przedstawienie poważnych tematów bardzo do mnie trafiło. Pomieszanie estetyki z trudem, pracą i dorastaniem jest czymś, co zdecydowanie polecam Wam obejrzeć.

 

Ocena recenzenta

Fabuła: 9/10

Bohaterowie: 9/10

Muzyka: 8/10

Grafika: 9/10

Serię możecie obejrzeć na stronie tutaj 🙂

Rekomendacje

Colorful   „Colorful” to lekko ponad dwugodzinny film fabularny. Anime to zostało wydane przez studio Sunrise w 2010 roku.   Fabuła   Historia skupia się na osobie, a właściwie jej…

Fabuła   “Given” opowiada historię Ritsuki Uenoyamy – nastolatka, którego ulubionymi zajęciami są gra na gitarze i koszykówka i któremu żadna z tych rzeczy nie sprawia już takiej radości jak…

Demon Slayer Hinokami Keppuutan jest to gra, która pozwala wcielić się w rolę Tanjiro Kamado, który należy do korpusu łowców demonów. Wiemy, że gameplay będzie opierał się na fabule z…

Komentarze

Dodaj komentarz