!!!OTWORZYLIŚMY REKRUTACJĘ!!!
Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego działu >>Rekrutacji<< !
Aktualnie rekrutujemy na stanowiska
- Uploader

Recenzja „Appare-Ranman!”

Appare-Ranman!

Appare-Ranman! to mieszanka komedii, przygodówki oraz akcji, początkowo bazowała na scenariuszu własnym, lecz z czasem światło dzienne ujrzała manga autorstwa Dong-Shik Ahn. Anime jest dziełem studia P.A. Works, które wypuściło już znane anime takie jak: Charlotte i Another.

 

Fabuła

Wszystko odbywa się w okresie lat dwudziestych, kiedy to na pojazdy mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Młodzieniec Appare, którego ambicje i umiejętności wyprzedzały możliwości rozwoju na małej wsi w Japonii, pragnie rozwinąć swój talent do budowy maszyn działających na silniku parowym na innym kontynencie, a dokładniej Ameryce, gdzie to pojazdy i ich rozkwit są popularne, poprzez wysokie rozwinięcie technologiczne.

Przypadkowo razem z Appare w podróż przez Ocean Spokojny wyrusza Kosame, rodowity japończyk chcący rozwijać kulturę samurajską, który niezbyt pozytywnie odbiera tak odległą wyprawę.

Protagonista nie wybrał przypadkowo akurat tego obszaru, ponieważ to właśnie tam ma się odbyć największy wyścig transkontynentalny, którego nagroda pieniężna będzie w stanie pokryć koszty powrotu Kosame do ojczyzny. Skutkiem czego dopinguje on Appare, aby ten zrobił jak najszybszy pojazd, bazujący na silniku parowym, aby mieli szansę wygrać.

Jak widać fabuła jest dość intrygująca, gdyż wszystko odbywa się w przeszłości, okresie, kiedy to zachód kojarzył się z kowbojami, barami, rewolwerami i latającymi po pustyni Biegaczami (to te kulkowate rośliny, napędzane siłą wiatru). Sam zamysł wydaje się intrygujący, a kreacja wcale nie jest gorsza. Pomimo głównego motywu wyścigu, to nawet antyfani motoryzacji znajdą coś dla siebie, gdyż autorzy idealnie udoskonalili fabułę klimatem dzikiego zachodu, który nie zbliża się nawet do monotoni.

W taki oto sposób fabuła łączy elementy komedii z westernową historią. Podczas tych trzynastu odcinków, rzadko kiedy opuszcza widza entuzjazm i pozytywny humor. Jak na scenariusz własny, robota została zrobiona bardzo dobrze, nie zbaczając z wyznaczonego tempa i ogólnego zarysu, dynamika i ekspresja zostały całkowicie zapewnione.

Postacie

W tej kategorii studio wykonało dobrą robotę, gdyż wprowadzili dość sporo bohaterów, których istnienie ma sens i są uzbrojoni w odpowiednie motywy ich działania. Również każda z postaci została wykreowana osobnym stylem, to znaczy, mają za zadanie przedstawić różne narodowości, zmagać się z problemami i negatywnymi stereotypami. Każda osoba dostała odpowiednią ilość czasu, aby widz mógł się wczuć w jej rolę oraz w to dlaczego tak zaparcie pragnie wygrać wyścig, bo co najlepsze, każdy ma swój własny powód, który zazwyczaj wykracza poza strefę wizji bogactwa.

Pomimo wielu świetnie napisanych postaci, chciałbym skupić się na chłopakach z Japonii, bo to jednak im poświęcono najwięcej czasu.

Tytułowy bohater Appare, ekscentryczny, uzdolniony i wybijający się z tłumu młody chłopak. Może być odbierany jako egoista, gdyż jego maszyny i ustalone cele są dla niego najważniejsze. Przez fakt, iż ciągle siedzi w warsztacie, zachowuje się mniej ludzko, emocje i uczucia są dla niego obce i dopiero je poznaje. Jego postać jest naprawdę interesująca, pomijając fakt kreatywnego i kolorowego stroju, to sam bohater jest mądry, odważny i posiada świetne zdolności w dziale techniki oraz mechaniki.

Z koeli Kosame jest dosłownym przeciwieństwem Appare. Jest on realistą i stąpa po suchym lądzie. Traktuje bardzo poważnie wyjazd do Ameryki oraz fakt, że od domu dzieli go ocean, co dla tytułowego bohatera nie stanowi zbytnio problemu. Kosame pragnie kontynuować kulturę samurajską, dlatego kraj i tradycje są dla niego bardzo ważne. Razem z Appare idealnie się uzupełniają, ponieważ są jak yin i yang, razem tworzą naprawdę uzdolniony duet, któremu nie jest straszna żadna przygoda.

 

Estetyka

Akcja odbywa się w Ameryce lat 20. Stąd studio postawiło na świetnej jakości wykonane tła, które miały jak najbardziej odwzorować klimat westernu. PA Works za priorytet ewidentnie wzięło ukazanie życia mieszkańców tamtego okresu, stąd bardzo dokładne ukazanie ich kultury i charakterystycznych rzeczy, takich jak właśnie speluny, rewolwery i kowboje. Poza  tłem, dobrą robotę wykonali z animacją, gdyż aby lepiej przedstawić codzienność tamtego okresu była ona wymagana przy dość częstych strzelaninach, wizytach w barach i oczywiście wyścigach. Co do pojazdów, to zostały one wyróżnione z tła za pomocą techniki 3D, która dobrze komponuje się z całą scenerią, gdyż pozwala to uniknąć monotoni i znużenia.

Opening serii jest energiczny oraz łatwo wpada w ucho. Jest bardzo dobrą zapowiedzią tego, co będzie się działo podczas całej serii. W połączeniu z dobrze dobranymi scenami, wprost krzyczy do widza: “Tutaj znajdziesz coś nowego i zabawnego”! Ending z kolei jest spokojną muzyką country, co utwierdza fakt, iż PA Works włożyło bardzo dużo wysiłku, aby nadać anime klimat westernu. Oczywiście jest to muzyka dość specyficzna, dlatego sporej grupie odbiorców może nie przypaść do gustu.

 

Podsumowanie

Jest to seria pełna zabawnych, kulturowych i poważnych momentów. Akcja nie jest nudna, prawie ciągle się coś dzieje. Znajdą coś tutaj dla siebie nawet osoby niezaprzyjaźnione z wyścigami, gdyż nie są to typowe formuły 1, a wymyślne pojazdy, oddające aurę ich właścicieli. Polecam to anime każdemu, kto szuka czegoś niezobowiązującego z elementami humorystycznymi, z czego powstaje piękna mieszanka zaskoczenia.

 

Recenzent: Miq

 

Appare-Ranman! możecie obejrzeć tutaj!

Rekomendacje

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, życzymy Wam przede wszystkim pasji i zdrowia. Życzliwych ludzi wokół, takich, na których możemy polegać. Spełnienia wszystkich marzeń oraz planów. Wielu wspaniałych produkcji anime. Za…

Recenzja Hoozuki no Reitetsu Wizja piekła różni się w zależności od kręgu kulturowego. Niezmienny jest natomiast fakt, że funkcjonuje ono dzięki nieustępliwym urzędnikom. Jednym z nich jest Hoozuki, bohater dzisiaj…

Komentarze

Dodaj komentarz