!!!OTWORZYLIŚMY REKRUTACJĘ!!!
Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego działu >>Rekrutacji<< !
Aktualnie rekrutujemy na stanowiska
- Uploader

Recenzja „Tenchi Souzou Design-bu”

Tenchi Souzou Design-bu

Anime składające się z dwunastu odcinków, plus jednego odcinka OVA, o gatunkach takich jak: komedia, fantastyka i okruchy życia. Za produkcję odpowiedzialne jest studio Asahi Production. Swoją emisję miało w sezonie zimowym 2021 roku. Seria bazuje na mandze o tym samym tytule, posiada dwóch autorów: Hebi-Zou i Tsuta Suzuki.

 

Fabuła

Czy wiesz w jaki sposób powstały, przykładowo, nietoperze? A może jesteś ciekaw skąd się wzięły wydry? Myślisz, że w drodze ewolucji? To jest przestarzała teoria… Naprawdę to za tworzenie życia jest odpowiedzialna Niebiańska Drużyna Projektantów! Tak, dokładnie. Dostają oni zlecenia od swojego klienta (Boga) na wymyślenie nowego przedstawiciela królestwa zwierząt. Kreowane stworzenia często bazują na jego dość skąpych opisach, przez co projektanci muszą wykazać się ogromną kreatywnością, aby dostosować nowe zwierzę do życia na Ziemi.

Zespół projektantów składa się z 6 osób o różnych specjalizacjach, asystują im dwa anioły, które kontaktują się z Bogiem w ważnych sprawach, takich jak prośby i akceptacja zwierząt czy jakieś ważne uroczystości. Trzeba pamiętać również o techniku, który tworzy zwierzęta i sprawdza ich przystosowanie do życia na specjalnie przeznaczonej do tego wyspie.

Proces tworzenia zwierząt zawiera w sobie wątki edukacyjne, ponieważ wyjaśnia sposoby, dzięki którym zwierzęta potrafią przystosować się do środowiska, w jaki sposób unikają ataku przed drapieżnikami czy też, dlaczego są takie smaczne, znaczy urocze! Przy zwierzętach rzeczywistych, po tym jak Bóg je zaakceptuje, zostaje nam zazwyczaj pokazana krótka scenka, która zawiera zdjęcia lub filmiki zrobione przez człowieka żywym zwierzętom. Jest to taka lekcja przyrody, ponieważ postacie potwierdzają prawdziwe fakty na temat zwierzęcia i dokładniej charakteryzują jego budowę.

Nie może zabraknąć fantastycznych zwierząt! Ich kreacje również są ukazane w tej oto serii. Jak to fantastyczne zwierzęta, są one ciekawe i urozmaicone. Niestety, często te zabiegi są wykorzystywane, aby przekazać widzowi prawdę na ich temat. Czyli dlaczego dane zwierzę fantastyczne nie ma szans przeżyć w naszym świecie. (Przepraszam wszystkich ludzi, którzy wierzą w jednorożce). 🙁

 

Postacie

Uwaga, mamy do czynienia z dziewięcioma ważnymi postaciami! Statystycznie jest to dość

dużo jak na dwunastoodcinkowe anime. Mimo wszystko została tutaj wykonana świetna robota, ponieważ każda z postaci ma swój osobny charakter. Są one jak jedna zgrana rodzina, przez co widzowi łatwiej jest się wczuć w cały klimat serii. Obserwujemy jak dzięki ich zgraniu, wpadają na nowe pomysły lub czynniki ułatwiające danemu zwierzęciu przeżyć. W skrócie tworzą oni rodzinną atmosferę, którą każdy chciałby mieć w swoim zespole czy też klasie.

Protagoniści są bardzo różni pod każdym aspektem. Posiadają specyficzny wygląd oraz charakter, co odzwierciedla się na ich projektach, w które wkładają cząstkę siebie. Po części wydaje mi się, iż autor próbował dopasować ich charakter i wygląd do imienia. Imiona projektantów, co jest dość ciekawe, są powiązane z japońskimi nazwami planet (po japońsku pierwsze kanji imienia jest odpowiednie kanji konkretnej planety). Mizushima (odpowiedzialny za węże) to Merkury, Kanamori (odpowiedzialna za ptaki) to Wenus, Kimura (odpowiedzialny za krowy) to Jowisz, Tsuchiya (odpowiedzialny za konie) to Saturn, Unabara (odpowiedzialny za kangury) to Neptun, Meido (jest odpowiedzialna za trujące żaby) to Pluton.

 

Oprawa graficzna i muzyczna

Oprawę graficzną ciężko jest jednoznacznie określić. Postacie są zrobione w barwny, może trochę dziecinny sposób, natomiast zwierzęta są bliskie realnemu wyglądowi. Mimo wszystko cała seria utrzymuje się w dość jasnych i wyrazistych odcieniach. Jeśli chodzi o użytą kreskę, to nie mam się do czego przyczepić, ponieważ tło, jak i zwierzęta, zostały ukazane w bardzo subtelny sposób. Delikatność krajobrazów idealnie komponuje się z wyrazistym wyglądem protagonistów, są oni bardziej wyeksponowani niż przykładowo zwierzęta, dzięki czemu powstaje kontrast i seria nie jest zbytnio płytka pod względem grafiki.

Jeśli chodzi o muzykę, to jestem pozytywnie zaskoczony. Sam opening, który nas wita jest skoczny oraz radosny, idealnie wprowadza w klimat edukacyjnej komedii.

Odcinek jest wypełniony dostatkiem różnorodnego rodzaju muzyki oraz efektów dźwiękowych, które znakomicie wpasowują się w nastrój panującej sceny. Moim zdaniem rewelacyjnie wyszła ścieżka dźwiękowa użyta podczas pokazywania i opisywania zwierząt istniejących naprawdę. Jest ona przyjemna dla ucha, dzięki czemu przyswajanie wiedzy staje się od razu przyjemniejsze.

 

Podsumowanie

Serię mi się naprawdę przyjemnie oglądało. Jest ona idealna do relaksu, odpoczynku. Polecam wszystkim, którzy szukają czegoś spokojnego bez akcji, a nawet chcą obejrzeć słodkie zwierzaki. Przyjemny seans, który nie jest nudny, połączony z łatwo wytłumaczonymi wyjaśnieniami co do przystosowania zwierząt do życia na Ziemi, idealnie nadaje się na letni wieczór.

 

Recenzent: Miq

 

Tenchi Souzou Design-bu możecie obejrzeć na stronie!

Rekomendacje

My Happy Marriage Netflix wypuszcza w ciągu roku, a nawet w ciągu jednego sezonu, wiele nowych produkcji anime. Dotychczas utarło się takie przekonanie, że nie są to serie godne uwagi,…

„Josee to Tora to Sakana-tachi”, znane również jako „Josee, the Tiger and the Fish” to młodzieżowy dramat trwający około 1 godzinę i 40 minut. Został on stworzony przez studio Bones…

Komentarze

Dodaj komentarz