!!!OTWORZYLIŚMY REKRUTACJĘ!!!
Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego działu >>Rekrutacji<< !
Aktualnie rekrutujemy na stanowiska
- Uploader

Recenzja „Puella Magi Madoka Magica”

Puella Magi Madoka Magica

 

Fabuła

„Puella Magi Madoka Magica” to thriller psychologiczny wyprodukowany w 2011 roku przez studio Shaft.

Wszystko zaczyna się, kiedy główna bohaterka – Kaname Madoka – ma niepokojący sen. Widzi, jak na tle katastroficznego obrazu czarnowłosa dziewczyna walczy z czymś straszliwym i przegrywa. Protagonistka chce jej pomóc, a wtedy dziwne stworzenie podobne do lisa mówi jej, że może powstrzymać potyczkę, jeśli tylko zostanie czarodziejką. W tym momencie nasza bohaterka budzi się i szybko zapomina o ujrzanych obrazach. A przynajmniej zapomniałaby, gdyby tajemnicza dziewczyna nie dołączyła dzień później do klasy Madoki. Kiedy niedługo potem znajduje też stworzenie ze snu, okazuje się, że jej wizje miały w sobie dużo więcej prawdy niż początkowo myślała.

Za uroczą kreską i ciepłymi barwami kryje się ponura, mroczna opowieść, która wciąga widza tak, że całe godziny spędzone na oglądaniu mijają nie wiadomo kiedy. Odbiorca nie tylko obserwuje, ale i odczuwa emocje postaci razem z nimi – szok, wahanie, ulgę, przerażenie. Może poczuć się, jakby sam nagle został postawiony przed dylematem: przyjąć ofertę Kyuubeya, bo tak nazywa się lisopodobna istota, i zostać czarodziejką, czy trzymać się z daleka od niebezpiecznego świata magii. Bo o tym, jak groźny jest w rzeczywistości, bohaterki dowiadują się bardzo szybko i w nieprzyjemny sposób.

Anime zachowało moim zdaniem idealny balans pomiędzy scenami bezpośrednich zmagań postaci a ich codziennego życia. Każdy odcinek był interesujący i wnosił coś istotnego dla fabuły, a zwroty akcji w pewnym momencie były tak nagłe oraz zmieniające postrzeganie świata przedstawionego, że nie sposób było się nudzić.

 

Postaci

Tytułową bohaterką anime jest Kaname Madoka – przyjazna, uprzejma i optymistyczna dziewczyna, która ceni swoją rodzinę oraz przyjaciół i nie zatrzymuje się nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Jednakże to nie opowieść tylko o tej postaci, ale o wszystkich czarodziejkach na przestrzeni tysięcy lat i konsekwencjach ich istnienia. To historia o cierpieniu Sayaki i determinacji Homury, o zdradzonym zaufaniu Kyouko i trosce matki protagonistki. Gdyby zabrakło choć jednej z wymienionych postaci, ta opowieść byłaby niekompletna.

Szczególnie spodobało mi się to, że „Madoka Magica” jest pełne złożonych, skomplikowanych bohaterek. Miła dziewczyna, która jednocześnie nie chce się poświęcać dla innych i ceni swoje życie, boi się o nie. Pozorna antagonistka, której motywacje nie są tak egoistyczne, jak mogłoby się wydawać. Postaci w tym anime są ludzkie, realistyczne i pełne sprzeczności. Nie symbolizują jedynie określonych idei czy cech charakteru – są takie, jak każda osoba, która ogląda je na ekranie, jedynie w świecie, jakiego my nie znamy.

Kolejną zaletą, jaką dostrzegam, jest brak jednoznacznie dobrej strony konfliktu. Zarówno czarodziejki, jak i rasa Kyuubeya po prostu starają się przetrwać – są pełni niedoskonałości, zwykle dbający przede wszystkim o własny interes, tak że daleko im do ideałów. Moralnie szarzy bohaterowie czynią tę historię znacznie bardziej interesującą.

 

Grafika

Styl animacji jest zdecydowanie wyjątkowy i rozpoznawalny. Twórcy nie bali się zestawiać ze sobą mocnych, intensywnych barw, jednocześnie pozostając przy nieco dziecinnej kresce. Czarodziejki i ich codzienne życie są zwykle wyrażone szeroką gamą kolorów, co kontrastuje z ponurym, a chwilami wręcz psychodelicznym przedstawieniem elementów związanych z mroczną częścią świata magii.

Uważam, że ta grafika, przypominająca kreskówkę dla najmłodszych, a jednak obrazująca skomplikowaną i brutalną, ale zarazem piękną rzeczywistość, jest nieodłączną częścią tego anime i historia nie oddziaływałaby na odbiorcę tak samo, gdyby była ona podobna do nowych serii.

 

Muzyka

Od porywających instrumentali podczas scen akcji, po delikatne melodie towarzyszące codzienności bohaterki – muzyka w serialu jest wszechobecna. I nie tylko to, bo jest przy tym absolutnym arcydziełem, a podobne wrażenie zrobiła na mnie chyba tylko ścieżka dźwiękowa w Attack on Titan. Soundtrack towarzyszący przygodom postaci jest naprawdę wyjątkowy, pozwolił mi wczuwać się w przedstawione wydarzenia, jakbym sama w nich uczestniczyła. Dodatkowo, „Madoka Magica” udowodniła, że cisza faktycznie potrafi być najgłośniejsza – twórcy doskonale wykorzystali momenty, w których utwory nagle milkły, żeby podkreślić znaczące punkty w historii. Brak jakiegokolwiek muzycznego tła był chwilami bardziej wymowny niż najpiękniejsza melodia.

Opening mimo pogodnego brzmienia jest melancholijny, pełen jednocześnie smutku oraz optymizmu, i od pierwszych minut przed ekranem zachęca do pozostania przy nim na dłużej. Uważam, że świetnie obrazuje postać Madoki, która mimo traumatycznych doświadczeń i straty ważnych dla niej osób zachowała wiarę w lepszy świat i ostatecznie nie przestała o niego walczyć. Ending również jest pięknym, choć nieco mniej radosnym utworem, i występował nie tylko na końcu odcinków, ale też jako część regularnej ścieżki dźwiękowej.

 

Ogólna ocena

„Madoka Magica” to jedno z niewielu anime, w których zwroty akcji za każdym razem wywoływały u mnie prawdziwy szok. Jest mroczne i, mimo braku scen gore, brutalne. Co chwilę udowadniało mi, że nic nie jest takie, jakie się wydaje, a odkrywanie prawdy – gdyby tylko nie była gorsza od pozornego obrazu rzeczywistości – sprawiałoby prawdziwą przyjemność. Od pierwszego odcinka do ostatnich minut serialu byłam wręcz oczarowana prowadzeniem akcji, muzyką oraz animacją. Jak najbardziej polecam fanom dramatów i thrillerów, zwłaszcza w tak nietypowej odsłonie.

 

Fabuła: 10/10

Bohaterowie: 10/10

Muzyka: 10/10

Grafika: 8/10

Ogólna ocena: 10/10

 

~ Marica Cavaldini

 

Zanurzcie się w magiczny świat Madoki już teraz!

Rekomendacje

Kaifuku Jutsushi No Yarinaoshi Kaifuku Jutsushi no Yarinaoshi to anime z gatunku fantasy, które jakimś cudem nie jest klasyfikowane jako hentai, ale o tym później. Powstało na podstawie powieści autorstwa…

Fabuła   Studia Trigger chyba nikomu, interesującemu się anime, nie trzeba przedstawiać. Odpowiedzialne za tytuły, takie jak Kill la Kill, Darling in the Franxx czy Kiznaiver, kojarzone jest jako twórca…

Nowy film promocyjny dla Ochikobore Fruit Tart Oficjalna strona anime  Sou Hamayumiba’s Dropout Idol Fruit Tart (Ochikobore Fruit Tart) niedawno rozpoczęła streaming nowego filmu promocyjnego , który ujawnia utwory tematyczne (opening…

Komentarze

Dodaj komentarz