!!!OTWORZYLIŚMY REKRUTACJĘ!!!
Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego działu >>Rekrutacji<< !
Aktualnie rekrutujemy na stanowiska
- Uploader

Recenzja „Genjitsu Shugi Yuusha no Oukoku Saikenki”

Opis i fabuła anime

„How a realist hero rebuilt the kingdom” zostało wyprodukowane przez studio J.C.Staff na podstawie light noveli o tym samym tytule. Pierwszy sezon obejmuje przyzwanie protagonisty Kazuyi Soumy do Elfrieden – królestwa o głodujących mieszkańcach i niestabilnej sytuacji politycznej, właściwie natychmiastową koronację bohatera, a później jego działania mające na celu wyprowadzenie państwa z kryzysu gospodarczego oraz konflikty natury osobistej czy też zbrojnej, z jakimi musi się zmierzyć po objęciu władzy. Z kolei drugi sezon skupia się na relacji z Imperium Chaosu i dalszej odbudowie pogrążonego w kryzysie gospodarczym królestwa.

„Genjitsu Shugi Yuusha no Oukoku Saikenki”, jak brzmi oryginalny tytuł anime, bawi się z klasycznym motywem bohatera isekai i robi to w genialny sposób. Souma nie walczy mieczem na wzór rycerza-zbawiciela z innego świata. Zamiast tego zbiera wokół siebie utalentowanych ludzi, jego bronią są słowo i strategia. Możemy oglądać, jak protagonista rozwiązuje realne problemy państwa na granicy upadku, wprowadza do Innego Świata elementy obecne w jego ojczystym kraju, a to wszystko pozostaje w konwencji magicznej. Rzecz, która szczególnie przypadła mi do gustu, to wątek badania magii, która nie jest jeszcze w pełni rozumiana, i pomysł na wykorzystanie jej do napędzania zwykłych urządzeń mechanicznych.

Anime stanowi przykład doskonałego zastosowania tzw. strzelby Czechowa – każdy element, który pojawił się w serialu, ma znaczenie i zostanie wykorzystany w przyszłych odcinkach. Widz otrzymuje wskazówki, przez co późniejsze zwroty akcji nie sprawiają wrażenia wziętych znikąd, ale wciąż zaskakują i cieszą.

Ciekawym i z pewnością pomocnym w zorientowaniu się, jak działa świat isekai, elementem są krótkie wstawki na początku większości odcinków, dzięki którym odbiorca dowiaduje się więcej o magii, społeczeństwie królestwa lub sytuacji politycznej w świecie przedstawionym.

 

Postaci

Souma Kazuya, protagonista, posiada wiele cech odróżniających go od typowego bohatera isekai. Jest osobą inteligentną i przedsiębiorczą, a także – co mnie zaskoczyło – potrafi być okrutny podczas sprawowania władzy. Kazuya wielokrotnie odnosi się do dość pesymistycznego traktatu politycznego “Książę” Machiavelliego, korzystając z umieszczonych w nim zasad i stwierdzeń. Dba o interesy oraz dobrobyt mieszkańców królestwa, troszczy się o przyjaciół, wspiera edukację. To pragmatyk, który bierze pod uwagę wszystkie scenariusze i przygotowuje się na najgorsze, przez co jest dobrym władcą myślącym o przyszłości swojego państwa.

Kazuya zgromadził wokół siebie kilkoro innych postaci, które pełnią ważną rolę w historii. Są to między innymi księżniczka Liscia, pierwsza żona Soumy, Aisha, druga żona i strażniczka króla oraz Hakuya – Premier w Czerni. Oprócz tego w anime możemy znaleźć wielu dobrze napisanych bohaterów z wyjątkowymi charakterami i intencjami.

Ciekawym aspektem w realist hero jest kwestia poligamii. Małżeństwo z wieloma kobietami (lub, rzadziej, kobiety z kilkoma mężczyznami) jest nie tylko akceptowane, ale uważane za oczywistość, wręcz oczekiwane, zwłaszcza w przypadku władców państw. Nie dostajemy jednak od twórców typowego haremu – każde zaręczyny Soumy mają podstawy przede wszystkim polityczne, choć bohaterki wyraźnie lubią protagonistę, co zresztą jest odwzajemnione.

 

Oprawa graficzna

„Genjitsu Shugi Yuusha no Oukoku Saikenki” zostało wydane w 2021 roku, więc możemy dostrzec w nim raczej nowoczesny styl animacji. Jak przystało na magiczny świat, charakteryzuje go szeroka paleta dobrze nasyconych barw, ale nie są one męczące dla oczu, wręcz przeciwnie – oglądanie anime sprawia przyjemność również pod względem estetycznym.

 

Oprawa muzyczna

Obydwa openingi „How a realist hero rebuilt the kingdom” odzwierciedlają ogólny nastrój serialu, są optymistyczne i pobudzające do działania. Inne utwory muzyczne odgrywają w anime dużą rolę – nasz bohater zdaje sobie sprawę, jak wiele znaczy dla ubogich mieszkańców stojącego na krawędzi upadku państwa chwila rozrywki, toteż zapewnia królestwu regularne transmisje występów najlepszej śpiewaczki narodu. Zwłaszcza drugi sezon zawiera wiele wpadających w ucho piosenek, osobiście od razu pokochałam hymn królestwa Amidonii. Poza tym cały soundtrack jest zachwycający, a muzyka dobrze podkreśla momenty napięcia.

 

Ogólna ocena recenzentki

„Genjitsu Shugi Yuusha no Oukoku Saikenki” pokazuje nam realistyczny, złożony i skomplikowany Inny Świat, w którym wciąż pozostaje wiele do odkrycia. Na pewno spodoba się osobom, które poszukują nieco innego spojrzenia na motyw isekai.

 

Fabuła: 10/10

Bohaterowie: 8/10

Grafika: 7/10

Muzyka: 9/10

Ogólna ocena: 9/10

 

Marica Cavaldini

 

Tę historię możesz poznać sam, wystarczy kliknąć tutaj.

Rekomendacje

“Paradise kiss” to 12 odcinkowe anime, które zostało wyprodukowane przez studio Madhouse w 2005 roku. To idealna pozycja dla fanów romansów, estetycznych kresek i modowych inspiracji.   Fabuła Historia skupia…

  Informacje o produkcji   The God of High School to anime na podstawie południowokoreańskiej manhwy napisanej i zilustrowanej przez Yong-Je Park, zostało wyemitowane latem 2020 roku przez studio MAPPA….

„Adachi to Shimamura” to 12-odcnkowy serial stworzony przez studio Tezuka Productions  i wyemitowany Jesienią 2020. Seria posiada 10-tomową light novel’kę autorstwa Hitomy Irumy, która na ten moment niestety nie posiada…

Komentarze

Dodaj komentarz